MUŽI "A" - ROZHOVOR s posilou na rozehrávce Jakubem Velenským

01.09.2010 13:19

Jakub Velenský je největší posilou týmu mužů pro nadcházející sezónu v 1.lize. Narozen 30.11.1979 185cm 80kg. Basketbal hrál za Spartu, Kolín, Vyšehrad a Plzeň.

Jakub byl jedním z lídrů Vyšehradského týmu v sezóně 2008/2009, kam se přesunul po ukončení angažmá v týmu NBL Kolína. Za Vyšehrad stihl v této sezóně odehrát posledních sedm utkání v základní části, ale především play-off, po kterém slavil titul ve finále s Plzní. Především ve vyřazovacích bojích vystupňoval své výkony a dosahoval 17b/z a svou hrou na rozehrávce dirigoval celý tým.

Jakub se bohužel rozhodl další sezónu ve Vyšehradu nepokračovat, především z důvodu vstupu do NBL, ve které již podle svých slov startovat nechce. Minulou sezónu tak strávil právě v Plzni. Opět se stal jedním z hlavních postav týmu a jeho průměrný příspěvek 15b/z byl jedním z hlavních důvodů, proč tým zkončil na první příčce po základní části. Z play-off ho vyřadilo zranění ruky a ve finálové serii tak nemohl zvrátit porážku od týmu BA SPARTA.

Tým Plzně bude v příštím roce startovat v NBL a Jakub se rozhodl vrátit do týmu Sokola Vyšehrad. Moc mu děkujeme za čas v jeho nabitém programu na rozhovor pro náš server.

Minulou sezónu jsi působil v klubu BK Loko Plzeň. S klubem jsi se po roce dostal opět do finále 1.ligy. Jak bys zhodnotil sezónu ze svého pohledu ústředního rozehrávače?

Velmi příjemná a úspěšná sezóna. Tým byl plný výborných hráčů a zároveň dobrých lidí a vedení  pro nás dělalo maximum. Po sportovní stránce, se celému týmu dařilo, základní částí jsme prošli dost jasně a ukončili ji na prvním místě. V playoff jsme měli snad ještě lepší formu, ale díky zranění jsem vypadl z herního rytmu a Sparta toho dokázala využít.

Ve finále jste bohužel neuspěli. Vítězný tým BA Sparta ovšem možnost vstupu do MNBL nevyužil. Díky tomuto rozhodnutí se otevřely dveře pro vstup týmu Plzně do nejvyšší soutěže. Bylo tvoje rozhodnutí nehrát v NBL okamžité? Nebo tě přeci jen trochu lákali spoluhráči?

Šel jsem do Plzně kvůli tomu, že jsem odmítl MNBL na Vyšehradě a mé rozhodnutí se od té doby nezměnilo. V Plzni to věděli od začátku sezóny, ale stejně pak nějaké náznaky, že bych to ještě mohl hrát byly, jak od vedení tak od spoluhráčů.

V 1. play-off proti Liberci sis přivodil zlomeninu paže, která tě vyřadila v podstatě na zbytek vyřazovacích bojů. Nastoupil jsi až k rozhodujícímu zápasu finále. Jak bylo zranění vážné? A nebylo nebezpečné s ním nastoupit k poslednímu utkání?

Dvě minuty před koncem třetího (postupového) utkání s Libercem jsem si zlomil kůstku v dlani, musel jsem na operaci, kost je teď srovnaná pomocí nějaké dlažky, kterou mi budou po další sezóně vyndávat. Po konzultaci s doktorem a vedením družstva jsme se s trenérem domluvili, že k pátému utkání nastoupím. Nevím zda to bylo nebezpečné, ale chtěl jsem hrát.

Jak vznikl tvůj návrat do Vyšehradského týmu? Byl zájem o tvé služby i z jiných týmů 1.ligy? Popřípadě proč sis se rozhodl pro návrat do Vyšehradu?

Popravdě zájem byl i z jiných týmů, ale po telefonátu a schůzce se současným trenérem panem Jaloveckým vyznělo všechno pro Vyšehrad. Hlavní důvod je složení družstva a realizačního týmu a také to, že se mně už nechtělo hrát mimo Prahu, protože učím na plný úvazek na gymnáziu a nechtělo se mně dojíždět.

S týmem jsi absolvoval přípravu a našel ho ve velmi podobném složení, v jakém jsi ho před rokem opustil. Myslím, že se dá říct, že sis se vrátil mezi partu starých přátel. Jak bys zhodnotil tým pro nadcházející sezónu?

Tým znám dobře, je velmi silný a v jeho možnostech je určitě bojovat na špičce 1. ligy.

Jak se koukáš na změny pravidel lajnování a nastupování hráčů do 21let. Případně i jak se ti zamlouvá jako hrací den neděle?

Neděle se mi moc nezamlouvá, ale rozhodovali jiní… Je otázkou, zda se ti mladí hráči do 21let dostanou na hřiště. Hraje se jen jedno utkání a myslím si, že obecně rotace hráčů nebude tak veliká jak tomu bylo v případě, když se hrálo systémem sobota – neděle. Co se týče nového lajnování, tak to si zatím zvykám, ale tvrdím, že to nějakou výraznou změnu nepřinese.

  se o tobě, že basketbalem žiješ. Mohl bys naším čtenářům prozradit, v jakých činnostech se basketbalu věnuješ kromě hry na palubovce?

Kromě hraní se věnuji komentování basketbalových přenosů pro ČT4, mám trenérskou A licenci a ještě před prázdninami jsem působil jako trenér na sportovním gymnáziu v Praze Nad Štolou a jako hlavní trenér U18 v Plzni s asistentem Pavlem Fránou. Byl to docela zápřah, takže letos trénovat nebudu, ale jak už bylo zmíněno, tak jdu učit TV na gymnázium Jana Keplera. Nic se nesmí přehánětJ

Právě probíhá mistrovství světa v basketbale. Který tým favorizuješ? A jak se srovnáváš s tím, že tvůj oblíbený hráč Rajon Rondo opustil těsně před šampionátem výběr USA

Těch favoritů je více: USA je tradičně silné, ale s velmi malou sestavou, dobře hraje domácí Turecko, Francie, Brazílie a neodepisuju ani Španělsko.Mrzí mě, že Rondo nehraje, ale i tak je v americkém výběru řada výborných hráčů, kteří ho určitě zastoupí. On doplatil na trochu horší střelbu z delší vzdálenosti, která je pro mezinárodní basketbal na pozici rozehrávače nezbytná.

Jakube moc děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí v nadcházející sezóně.

 

 

Ulrych Petr

Zpět

Kontakt

Jan Kefurt

734 322 393

© 2018

Vytvořeno službou Webnode