NEJMLADŠÍ MINIŽÁCI - První turnaj a první zápas hráčů 2001

15.09.2011 15:02

V sobotu 10.9.2011 zamířilo naše nově vznikající družstvo minižáků do Klatov na turnaj kategorie U12. Vzhledem k tomu, že v družstvu máme jen 2 hráče této kategorie a ostatní jsou mladší, tak nás nejen z tohoto ohledu čekala nelehká pozice. Dalším faktorem byla skutečnost, že pro polovinu hráčů to byly vůbec první utkání v životě. Kluci dostali za úkol hlavně bojovat, což splnili nad očekávání. Já jako trenér jsem měl cíl aspoň 1 utkání vyhrát, protože jsem si pro kluky přál, aby poznali pocit vítězství, který by pro ně byl odměnou za jejich snahu a nasazení.

V turnaji šlo zejména o to, aby si všichni hráči zahráli a tak jsem se snažil dodržovat stejnou porci minut pro všechny hráče. Nakonec kluci překvapili nejen bojovností, ale i rychlým se zorientováním během prvních dvou utkání a především týmovým duchem. To nám přineslo původně nečekané 2 vítězství ze 4 utkání a celkové nádherné 3. místo, za které kluci dostali pohár a v šatně je čekaly krabice s dobrými pizzami. Cestou do Prahy bylo ve vlaku co slavit.

BK Klatovy - Sokol Vyšehrad                    46 : 11 ☻        (17:0, 1:8, 12:3, 16:0)

V prvním utkání jsme změřili síly s družstvem domácího pořadatele turnaje. Družstvo Klatov mělo velmi silnou první pětku, která odehrála 1. a 4. čtvrtinu utkání, v nichž jsme prakticky neměli šanci. Jak jsem již zmínil, tak se jednalo o první utkání a to znamenalo, že kluci museli řešit mnoho nových situací, se kterými se v tréninku nesetkají. Rád bych vyzdvihnul, že se ale klukům podařilo překvapit svým nasazením slabší pětku Klatov a porazili ji ve 2. čtvrtině 8:1.

Plzeň "A" - Sokol Vyšehrad                       48 : 11 ☻        (4:3, 24:0, 8:0, 12:8)

V druhém utkání nás čekala Plzeň "A". Pátý tým červnového Mistrovství republiky, který byl sice oslaben o nejlepší hráče, ale i tak byl vidět rozdíl zejména rozdíl po fyzické stránce. V této kategorii je každý rok znát, což bylo zřetelné ve výšce i váze plzeňských hráčů. Po zkušenosti s Klatovy jsem raději postavil první pětku silnější, která uhrála velmi dobrý výsledek v první čtvrtině. Bohužel Plzeň měla opačnou taktiku než Klatovy a naopak jejich druhá pětka nás roznesla na kopytech. Druhý poločas jsem se už vrátil k nasazení vyrovnaných pětek v naší sestavě a utkání jsme dovedli k téměř shodnému výsledku jako s Klatovy.

Plzeň "B" - Sokol Vyšehrad                       12 : 23            ☺        (6:4, 2:8, 4:5, 0:6)

Po dvou velkých porážkách nás čekalo duo soupeřů, kteří také od našich prvních dvou soupeřů dostali podobně naloženo. Kluci hodily za hlavu předchozí dvě porážky a makali na 100%. Navíc na nich už bylo vidět, že už nejsou na hřišti úplnými zelenáči a odpadly problémy s tím, že by nevěděli koho bránit apod. Zároveň velkým plusem byla skutečnost, že se chovali jako tým. Jakmile zazněl závěrečný klakson, který ukončil utkání, kluci vběhli na hřiště slavit premiérové vítězství.

Sokol Vyšehrad - BK Strakonice (dívky)  21 - 19 ☺        (6:7, 10:0, 0:4, 5:8)

Po výhře na Plzní "B" už kluci měli jasno, že dívky ze Strakonic porazí a budou třetí v turnaji. Nabádal jsem je, aby dobře technicky vybavené dívky nepodcenili. Díky drtivé výhře ve 2. čtvrtině a devítibodovému vedení v utkání nešlo klukům už třetí místo vymluvit, ale strakonická děvčata měla mocný závěr a bojovala až do po

slední minuty. Nakonec už vítězství kluci nepustili a slavili druhou výhru na turnaji.

Údaje o střelcích v jednotlivých utkání jsou uvedeny v přiložené tabulce. Nejvíce se střelecky dařilo Vojtovi Grulichovi a Ondrům Noskovi a Váňovi. Basketbal je však kolektivní hra a i hráči, kteří v sobotu neskórovali byli platnými členy družstva. Musím znovu zopakovat, že z jejich výkonu mám velmi dobrý pocit a děkuji jim moc za bojovnost a nasazení ve všech utkáních.