PHILADELPHIA CAMP - Léto přináší další ročník výletu do Ameriky + ROZHOVOR

25.05.2011 20:29

Zhodnocení minulého ročníku

        V loňském roce vyslal Vyšehrad za podpory sponzorů tři hráče přes New York na basketbalový kemp nedaleko Philadelphie. Mládežnického kempu, který se koná pod patronací týmu NBA Philadelphie 76ers, se v pohoří Pocono loni zúčastnili Vavřinec Čermák (94), Kryštof Chaloupka (97) a František Jelínek (96).

            Americký kemp můžeme hodnotit velmi pozitivně. Celé prázdninové dobrodružství za velkou louží se vyvedlo a všichni účastnění si ho velmi pochvalovali. Kluci si zlepšili angličtinu. Vavřinec na místě zaujal svou výškou, svými basketbalovými dovednostmi a angličtinou tak, že mu bylo nabídnuto přítomným trenérem stipendium ve výši 750 000,- Kč na studium na soukromé střední škole. Vavřík se svými rodiči nabídku od trenéra na kempu přijal a tak nyní studuje na Private High School CFS v Extonu v Pennsylvánii. Vavřík si užívá život v Americe a i basketbalově se vypracoval v jednoho z klíčových hráčů týmu. Vyslat hráče za moře je pro Sokol Vyšehrad velkým úspěchem a doufáme, že se Vavřincovi bude i nadále dařit. Přestože mě basket baví, tak ho nepovažuji za nejdůležitější v životě a tak Vavřiho stipendium považuji za jeden z úspěchu projektu Vyšehrad v Americe. Školní rok pomalu končí a tak mohu sdělit, že Vavřinec dostal nabídku stipendia i pro další školní rok....

            A protože nám už skončila i basketbalová sezóna, tak se můžeme podívat i na basketbalové pokroky dalších dvou vyšehradských „Američanů“. Všichni tři kluci byli na kempu basketbalově spokojeni. Tréninkový program byl náročný. Kluci si prožili srážku s tvrdým americkým a atletickým černošským basketbalem. V průběhu sezóny se ukázalo, že jim tyto zkušenosti šly k duhu. Z Fandy se stal nejlepší vyšehradský střelec v extraligové U16, přestože hrál mezi o rok staršími spoluhráči. Po zranění Choutky odehrál zbytek sezóny jako hlavní rozehrávač a měl průměr 12,1 bodu na zápas. Kryštof se překvapivě prosadil i do týmu U16 s průměrem 9,2 bodu na zápas. Svůj ročník v soutěži U14 dotáhl přes třetí místo ve skupině a vítězné play-off až na MČR s průměrem 27,8 bodu na zápas. Oba kluci si tedy užili pozornosti soupeřových obránců až - až. A pokud se jim zdál být americký basket tvrdý, tak si alespoň zvykli na to, co je později čekalo v soutěži. Kluci samozřejmě i normálně trénovali a byli na vyšehradském soustředění, ale třeba jim herně pomohl i americký kemp.

Letošní ročník

            Letos se poletí s Lufthansou, takže nehrozí problémy při odletu. A kluci zamíří do Philadelphie, protože letos se kemp uskuteční v areálu Valley Forge Academy and College nedaleko Philadelphie. Podrobnosti o kempu naleznete na www.sixerscamps.com Se sponzorskou pomocí se letos na kempu objeví 5 hráčů Vyšehradu. Nominační kritéria byla podobná jako loni – tedy dobré výkony v zápasech a výborná tréninková morálka. Černým puntíkem byla účast na loňském kempu – aby šanci mělo více kluků. Jednoho hráče nominoval hlavní sponzor, ostatní byli nominováni vyšehradskými trenéry. Účast na kempu samozřejmě nenahrazuje běžné vyšehradské soustředění.

            Ale vás asi zajímá, kdo byl nominován. Z Vyšehradu jedou se sponzorským příspěvkem do USA tito hráči (abecedně): Jan Bohm (95), Kryštof Chaloupka (97), Jan Choutka (95), Kryštof Mach (97) a Dominik Pavouček (95). Do Philadelphie se zároveň vypraví Martin Jech (97) díky financím rodičů. Vyšehradská skupina v USA tedy bude šestičlenná! Kempu se zúčastní čtyři hráči týmu U17 a tři hráči U15 (Kryštof Chaloupka patří do obou). Sponzoři, diváci a jistě i trenéři se těší, že kemp klukům herně prospěje a pomůže oběma týmům k lepším výsledkům. Sponzoři a rodiče se těší na zlepšení v angličtině. A kluci si snad také najdou něco, na co by se těšili.

Kempy pro ostatní

            Pokud jste se v posledním odstavci nenašli, můžete samozřejmě vyrazit i na nějaký český kemp. Odkaz na většinu kempů najdete třeba na stránkách https://sbt.cbf.cz/turnaje-a-kempy/kempy-v-cr.html - každý hráč Vyšehradu do 18 let věku může dostat na kemp klubovou dotaci ve výši 1000 – 1500 Kč podle ceny kempu. V případě zájmu o tuto dotaci kontaktujte svého trenéra nebo vedení klubu. Informace zde

            Co bude příště? Předběžně se počítá s kempem Philadelphie 76ers i do léta 2012. Nominační kritéria budou logicky stejná jako letos. Tedy dobré zápasové výkony a výborná tréninková morálka. Černým puntíkem bude zase letošní dotovaná účast na kempu. Takže je tu motiv zase i pro další vyšehradské kluky, aby lépe a poctivěji trénovali a zabojovali o nominaci do USA.    

 

ROZHOVOR S KRYŠTOFEM CHALOUPKOU

 • Kryštofe, tradiční otázka – kde jsi se bál víc – v Praze, že ani neodletíte nebo v New Yorku, že vás pošlou zase obratem zpět do Prahy?
  No, spíše jsem se bál v New Yorku, protože naše domluva anglicky by v takové situaci nebyla tak dobrá jako při domlouvání odletu z Prahy v češtině.
 • Jaká byla první srážka s americkým basketem – spousta černochů, anglicky hovořící trenéři, rychlost, agresivita – co na tebe nejvíc zapůsobilo?
  Moje první srážka s americkým basketem byla trochu překvapující tím, jak většina hráčů byla fyzicky vyspělá. Hráli velmi rychle a agresivně díky tomu, že se tolik nepískaly fauly. Ale nic moc nového to pro mne nebylo.
 • Co tvá angličtina? Jak to šlo na tréninku? Rozuměl jsi alespoň něco na přednáškách s hráči NBA, domluvil jsi se s dalšími kempery i mimo hřiště?
  Na tréninku jsem rozuměl téměř všemu, přinejhorším jsem v nějakém cvičení nešel první. A s ostatními v kempu jsem se dokázal domluvit celkem v pohodě, ale nedokázal jsem jim tak rychle odpovědět a pak si nejdříve mysleli že neumím anglicky.
 • Jaký byl vůbec mimobasketbalový program na kempu? Co jste dělali a co pro tebe bylo nejzábavnější?
  Nebýt tam dva týdny, tak by mimobasketbalový program nebyl vůbec žádný. Protože o víkendu, kdy se přijíždělo a odjíždělo z kempu, se v sobotu jelo do kina a v neděli se jelo do nedalekého lunaparku.
 • V Žákovské lize jsi se stal pro svůj tým střeleckou a podkošovou oporou. Jak se ti hraje s vědomím, že když se ti zápas nepovede, tak hned klesá šance tvého týmu na vítězství?
  Na mě tlak už skoro vůbec nepůsobí a snažím se hrát každý zápas naplno. Snažím se ubránit nebo vypomáhat na soupeřovy dobré hráče a doskočit či získat co nejvíce balonů.
 • Překvapivě jsi se herně uchytil i v extraligovém týmu U16, kde často dostáváš hodně minut. Jaký byl pro tebe první náraz dorosteneckého basketbalu? Který zápas se nejlépe povedl tvému týmu a v kterém zápase jsi byl nejvíce spokojený se svým výkonem ty?
  Tak basket kategorie U 16 je taktičtější, agresivnější a rychlejší. Náš nejpovedenější zápas byl asi v Písku, kde jsme vyhráli o 12 bodů a mě se také dařilo a ještě se mi dařilo v Brně, kde jsem se prosadil proti hráčům, kteří jsou o hodně větší než já.
 • Obecně se říká, že americký basket je tvrdší a že se nepískají kroky. Všiml jsi si nějakého rozdílu v pískání zápasů? Odlišovalo se to, co po tobě v zápasech chtěli američtí trenéři od tvých úkolů ve vyšehradských U14 a U16?
  Samozřejmě se tolik fauly a kroky nepískaly. Celkem mě udivilo a trochu zmátlo, že pravidlo přes půl bylo také nějaké jiné. A trenéři po mě nechtěli nic moc jiného než ve Vyšehradu a celkem trenéry a hráče udivilo, jak umím driblovat a najíždět. Pár spoluhráčů se mě dokonce zeptalo, jestli nejsem rozehrávač.
 • při jednání třeba s vedením kempu a s trenéry leželo loni všechno jednání v angličtině na Vavřincovi, nebo jste byli s Fandou i samostatní? Jak často jste byli ve trojici a jak často úplně rozdělení?
  V kempu bylo všechno jednání na Vavřim, protože uměl určitě nejlépe z nás tří anglicky. V trojici jsme byli na jídle a na pokoji, protože Vavři byl v jiné tréninkové skupině než já a Fanda.
 • Letošní sezóna je již za námi. Když se podíváš dozadu, pomohl ti kemp v něčem basketbalově? Zdálo se mi, že jsi si tam vylepšil driblink – jaký je tvůj pocit? Kterou herní činnost jsi si na kempu zlepšil a využil v probíhající sezóně?
  Mě se zdá, že jsem si tam zlepšil hru zády ke koši, driblink a střelbu. Možná jsem si ještě trochu zlepšil výskok.
 • Na kemp se chystáš i letos, jen cíl nebude v New Yorku, ale ve Philadelphii. Kde jsou tvé slabiny? Co si tam chceš zlepšit pro příští sezónu?
  Pokusím se zlepšit rychlost nájezdu do koše, trestné hody, kvalitu driblinku a hru zády ke koši.

Zpět

Kontakt

Jan Kefurt

734 322 393

© 2018

Vytvořeno službou Webnode