PHILADELPHIA CAMP - Rozhovor s Vavřincem cestovatelem

06.09.2010 09:55

 Nejstarším hráčem naší výpravy do USA byl Vavřinec Čermák. Pokusí se s Vámi podělit o své zážitky v zajímavém rozhovoru Velkého cestovatele.

1) Vavři, v Praze to při odletu vypadalo, že kluci zůstanou doma a ty poletíš do USA sám. Jaký jsi z toho měl pocit?

No tak dobrý pocit to určitě nebyl, ale domluvili jsme se, že buď pojedou všichni, nebo nikdo. Nakonec se to povedlo domluvit a odjeli jsme všichni.

2) Jak se vůbec do letadla v ekonomické třídě vejde člověk tvé výšky? Dokážeš tam usnout?

Pohodlná věc to rozhodně není, ale přežít se to dá. S Kryštofem jsme naštěstí seděli v uličce, a tak to nebylo tak hrozné. Cestou tam jsme letěli přes den, takže jsme nespali. Cestou zpátky jsme letěli přes noc a na nějakou chvilku jsme i kvůli vyčerpání z náročného kempu všichni usnuli.

3) Dostal jsi se do nejlepší obranné pětky ve své věkové kategorii. Jaké to bylo – bránit pohyblivé Američany s dobrým driblinkem a často výborným výskokem?

Nebyla to přímo nejlepší pětka, ale nejlepší obránce za první týden v kategorii 16 - 17 let. Myslím, že jsem si tuto cenu nezískal ani tak dobrou obranou jedna na jedna, ale spíš dobrým odstupováním a blokováním soupeřových střel.

4) Měli jste nějaké přednášky od bývalých i současných hráčů NBA. Do jaké míry jsi tomu rozumněl? Pomohl ti americký kemp i jazykově?

Ze začátku jsem se v kempu spíš rozkoukával, ale postupem času jsem rozuměl čím dál víc a jen občas mě překvapila nějaká americká fráze. Přednášejícím hráčům jsem ve většině rozuměl a já doufám, že mi kemp v angličtině pomohl.

5) Podle prvních zpráv jste tam trochu trénovali a hodně hráli. Srovnej nám organizaci kempu s nějakým českým kempem nebo s vyšehradským soustředěním. V čem ti kemp basketbalově pomohl?

S basketbalovými kempy v Česku nemám moc zkušeností, ale kdybych měl srovnat americký kemp s vyšehradským soustředěním, tak na našem soustředění je mnohem více kondiční a fyzické přípravy a normálních tréninků. Na kempu v Americe - jak bylo řečeno - jsme hlavně hráli, a trénink na fyzičku a herní taktiku byl jenom jeden dopoledne.

6) Co tví američtí spoluhráči z kempu – byl jejich herní styl nějak odlišný od české extraligy U16 a U18 – s kterými máš zkušenosti? Kde byl hlavní rozdíl mezi českým a americkým basketem?

Rozdíl byl obrovský a jen těžko se na něj zvykalo - Američani hrají oproti Čechům velmi rychlou hru jedna na jedna s rychlým zakončením nebo shozem na volného pivota nebo střelce. Útok mají určitě lepší, ale obrana, oproti naší vyšehradské, se mi zdála velmi nedůsledná.

7) Při návratu jsi na letišti v New Yorku jako vedoucí výpravy držel v ruce všechny tři pasy. Najednou jsi tam měl jen dva. Jak ti bylo v tu chvíli, když jste hledali Kryštofův pas, který ti někde okolo security upadnul?

Pocit to rozhodně nebyl příjemný! V tu chvíli jsem se cítil hrozně, ale snažil jsem se nepanikařit a naštěstí si nějaká paní za námi ve frontě všimla, že něco hledáme, a poslala nás na přepážku, kde nám pas hned vydali, a v cestě jsme mohli pokračovat.

8) Při hře jsi jednou byl na hřišti se samými Španěly a začali jste hrát zónu – američtí protihráči byli prý bezradní. Trenér vám zónu samozřejmě zakázal. Čím ses jinak prosazoval? Dařily se ti tvé oblíbené trojky nebo ses prosazoval výškově?

K mému údivu jsem v Americe hrál absolutně odlišně od mé hry ve Vyšehradě - asi to bylo přístupem trenérů. Jelikož jsem byl jeden z nejvyšších hráčů, tak mě náš týmový trenér pořád tlačil hlavně do hry zády ke koši, a i když jsem se náhodou ocitl na trojkovém oblouku, tak mě rozehrávač zpravidla nenahrál, i když jsem byl úplně volný. Většinu bodů jsem tedy dával ze hry jeden na jednoho.

  9) Co tě na kempu nejvíc zaujalo? Na co bys lákal své vyšehradské spoluhráče, pokud by se akce US-kemp uskutečnila i v příštím roce?

Na kempu mě zaujala odlišná hra Američanů, ale hlavně obrovská basketbalová i jazyková zkušenost a výborná příležitost ukázat v cizím prostředí, že i kluk z Česka může hrát v Americe.

10) Jaké máš ambice v následující sezóně – troufáš si na základní pětku? Na jaké příčce vidíš Vyšehrad v Extralize U18 po základní části?

Netroufám si na žádný odhad, jestli budu nebo nebudu v základní pětce - to nechám na trenérech, ale určitě bych se chtěl dále zlepšovat a pracovat na svých slabších herních stránkách.

            Vavři, díky za zajímavé odpovědi. Přejeme ti mnoho štěstí do bojů v Extralize U18, kde budeš pomáhat silnému ročníku 93 napravit jeho zaváhání z kadetské kategorie U16. A koukej využít tu natrénovanou hru zády ke koši!

Zpět

Kontakt

Jan Kefurt

734 322 393

© 2018

Vytvořeno službou Webnode