PREVIEW - pozvánka na 1.kolo ligy mužů a představení soupeřů.

17.09.2010 08:21

Druhá nejvyšší soutěž v České Republice startuje již tento víkend. Ve 26 kolech se utká 14 týmů o nejlepší umístění pro play-off. Mnoho změn v pravidlech a systému soutěže, ale především pravidelně vyrovnané týmy zajišťuje napínavé boje pro fanoušky. Pojďme si stručně představit zápasy, které nás čekají v prvním kole, ale také týmy startující v 1.lize.

Informace o začátcích zápasů, rozhodčích a adresách hal zde.

 

NEDĚLE 19.9. SOKOL VYŠEHRAD - BK PROSTĚJOV "B" 11:00

     Náš tým se hned v prvním zápase může představit svým domácím fanouškům. Vyšehradští se po sezóně v NBL opět představí v 1lize a budou opět pomýšlet na nejvyšší příčky.

PŘEDSTAVENÍ SOKOLA VYŠEHRAD

ZTRÁTY: V týmu bude oproti minulé sezóně chybět především talentovaný rozehrávač Jirka Kysela, který bude v NBL pokračovat v dresu Brna. Talentovaný odchovanec Lukáš Mařík přestoupil a od nové sezóny bude hájit barvy Plzně. Do týmu Sokola Vyšehrad bude ovšem hostovat, a tak ho na palubovkách v 1lize přesto uvidíme. Detaily hostování se zatím dolaďují. Poslední ztrátou pro tuto sezónu je Zbyněk Kysilka, který bude především pod koši velmi chybět. Důvodem je jeho studium v Holandsku.

POSILY: Jako největší posilu lze označit návrat Jakuba Velenského(rozhovor s ním zde). Jeho zkušenosti a vůdcovské schopnosti můžou týmu mnoho přinést. Těsně před startem soutěže se podařilo vyjednat ještě jednu posilu na pozici 4. Je jím 202cm vysoký a 95kg vážící Miroslav Rozkot. Hráč, který začínal s basketem v Rychnově nad kněžnou a poté se přesunul do Pardubic, kde působil v mládežnických kategoriích. V mužských kategoriích byl hráčem Pardubické Tesly a startoval ve 2.lize. Hostoval také v 1.lize v týmu Hradce Králové a minulý rok v Liberci. V dresu Tesly dosahoval v minulé sezóně 11b/z a jeho atletické schopnosti mají slušný potenciál. Do týmu se po roční pauze u Vyšehradského béčka vrací také populární Jiří Skokánek. Poslední posilou je trenér Václav Jalovecký, který se přesouvá z pozice asistenta do role hlavního trenéra týmu (rozhovor s ním zde)

ODCHOVANCI: Velký prostor jako obvykle dostanou odchovanci Sokola Vyšehrad. Přípravy se zúčastnili Daniel Tůma (roč. 90.); Jan Sedláček (roč 91.); František Ron (roč. 91) a Dominik Adášek (roč. 92). Největší šance zasáhnout do zápasu má především talentovaný Dominik Adášek, který odehrál dobré zápasy v přípravě. Bojovného výkonu je schopen i Daniel Tůma, který absolvoval celou přípravu a jistě dostane také šanci v zápase. Franta Rón a Jan Sedláček se zatím potýkají se zraněními.

Kapitánem bude opět Ondřej Lipold. V přípravě se velmi dobře prosazoval také Michal Skořepa a k lídrům týmu bude jistě patřit i Ctirad Klimánek. V přípravě tým kromě lehčích výher s Kladnem a dvakrát s Rokycany, odehrál také velmi dobrá utkání s Hradcem Králové a ligovou Plzní. Ve všech zápasech (kromě obraně laděného zápasu s Plzní) se prezentoval velmi rychlými protiútoky a v každém utkání dal přes 80b. Pokud náš tým bude dost agresivní i v obraně, může slavit úspěch a zároveň bavit diváky pohledným a útočně laděným basketbalem.

Tímto Vás zveme do Výtoň-arény na první utkání se soupeřem:

PROSTĚJOV  "B"

V neděli 19.9. od 11:00

 

PŘEDSTAVENÍ PROSTĚJOV "B"

Prostějovské béčko získalo licenci na první ligu od Uherského Hradiště. A jako nový tým muselo rychle sehnat hráče pro tuto soutěž. Podle názoru Jakuba Koudelky(organizační pracovník) by se filozofie týmu měla zaměřovat na výchovu mladých hráčů pro vrcholový basketbal. Tým chce maximálně dva hráče, kteří budou do týmu pendlovat nebo hostovat a nebudou současně trénovat s mužstvem. Tyto hráči budou nejspíše členy týmu NBL buď Prostějova, nebo nedalekého Brna. Hlavními postavami Prostějova by měli být především Štěpán Vrubl a Petr Majerik, oba z Brna. Zbytek soupisky týmu se dolaďuje. Tým se chce poprat o play-off.

Zápas s nováčkem soutěže je velmi nečitelný. Může být vhodným týmem pro vstup do sezóny, stejně tak i nebezpečnou šelmou, která zaskočí zkušený tým Vyšehradu. Jedinou možností je přesvědčit se na vlastní oči. Pojďte podpořit Sokol Vyšehrad a navštivte v neděli v 11:00  Výtoň.

 

PÁTEK 17.9. BA SPARTA - BK KONDOŘI LIBEREC 20:00

    V hale v Kovářově ulici se uskuteční první prvoligové klání mezi úřadujícím mistrem 1.ligy BA Spartou a Kondory z Liberce. V týmu SPARTY již nebude nastupovat pivotman Lyle(návrat do USA), rozehrávač Klapal(ukončení kariéry) a Řeřábek(zdravotní problémy). Další ztrátou je pro tým odchod Milana Soukupa do Plzně. Tým se bude opírat především o opory Skálu a Mikeše. Jako největší posilou týmu se může považovat angažování Děčínského podkošového hráče Pavla Novotného, který se bodově předvedl na Tyršově poháru v Ústí nad Labem, kde zaznamenal bez mála 30b na zápas. Domácí chtějí také zapracovat do týmu hráče U18, například Haladu a Pavelku. Cílem zůstává play-off.

    Dušan Bohunický přiveze do Prahy v podstatě nový tým. Z minulého roku zůstali pouze Pastyřík, Kuchalík a Šírek. Do kádru budou zabudování mladší hráči U18 a především studenti místní vysoké školy. Tým z podještědí má pro tuto sezónu skromnější cíle a chce nabídnout především kvalitní tréninkový program a udržet 1ligu ve svém městě. "Jsem přesvědčený, že národní ligu je schopné hrát i družstvo složené z mladých hráčů a doplněné o dva zkušené borce" (trenér Bohunický) celý rozhovor zde

SOBOTA 18.9. SOKOL PRAŽSKÝ - BK OPAVA "B" 15:00

     Tým Františka Pelešky přišel v přestupním období o tři své odchovance. Tomáš Vyoral odchází hrát do USK, Ondřej Kohout a Mateáš Hering vyráží na zkušenou do Španělska. Přesto bude tým chtít opět útočit na nejvyšší příčky. Bude zajímavé sledovat, jak se v týmu zapracují hráči z dorostu a především jestli bude jejich hra opět rychlá a poutavá jako ve čtvrtfinále play off proti Chomutovu, kdy měli dobře nakročeno do semi finále, ale po třech porážkách v řadě postoupili Severočeši. Uvidíme jak se bude dařit týmu v těžké konkurenci.

    Prvním týmem, který se v Praze v Žitné ulici představí, bude záloha Opavy. Tým, který byl překvapením minulého ročníku 1.ligy, se pod vedením Petr Czudka bude chtít opět probojovat do play-off. Jeho hráči mají navíc motivaci, díky provázanosti s týmem NBL. Tým pro tuto sezónu opouští Viktor Cvek(Brno) a Adam Binar(ukončil kariéru). Doplnění bude opět z týmu U18 a navíc z Ostravy přichází Martin Kovář a Kryštof Vlček. Týmu budou opět jistě pomáhat hostující hráči z A týmu. Tým bude mít velkou motivaci předvádět pohledný basketbal a přivést do haly mnohé fanoušky.

NEDĚLE 19.9. BC BENEŠOV - PROTON ZLÍN 13:00

     Benešov je dlouhodobě využíván jako "farmářský" tým USK-Praha a tak se dá i v této sezóně počítat s posilováním jeho týmu především z řad Pražského klubu. V týmu nebude již působit Jirka Kysela, který bude hrát za Brno. Tým jistě posílí hráči z týmu Juniorů USK, ale jinak se nepředpokládá příliš velká obměna. Soupiska týmu se bude hodně odvíjet od hostujících hráčů. Přáním trenéra Grepla je především udržení soutěže.

    Tým Hanáků dorazí na své první utkání posílen o Prostějovské mladé hráče Dokoupila s Krakovičem. Tým bohužel přišel o tři hráče Melichárka, Šíra a Šišku. Management týmu chce ještě přivést další posily. Zlín bude bojovat i mimo hřiště o přízeň fanoušků, jelikož jejich zápasy v neděli kolidují s hracím termínem extraligových hokejových medvědů. I přesto chce tým vylepšit zklamání z 12.místa v minulém ročníku a s těžkými soupeři hrát vyrovnaná utkání.

NEDĚLE 19.9. SLAVOJ LITOMĚŘICE - KARA TRUTNOV 15:00

     V Litoměřicích přivítají v prvním utkání mužskou složku především ženského týmu KARY Trutnova. Tým Litoměřic již dlouhá léta spoléhá především na své odchovance. "Oproti loňské sezóně jsme po odchodu hráčů Korandy (Jindřichův Hradec), Chotaše a Šotnara Michala (USK) doplnili tým pěti hráči z našeho dorostu a dostali se na věkový průměr  22 let." (trenér týmu Rudol Šotnar).Tým je možná nejvážnějším kandidátem na sestup. Přesto bude zajímavé sledovat mladý tým, jak se s tímto postavením popere již v tomto zápase.

    Tým Trutnova byl před začátkem ligy mohutně posílen. Do týmu přišel zkušený Jiří Vorlíček z Chomutova. Navíc do týmu bude hostovat Křídelník Michal Hubálek a Roman Zachrla oba z Kolína. Tým má za cíl postup do play-off. V posledním přípravném turnaji ve Strakonicích porazili Sokol Pražský "B" a 2.ligový Beroun. Ve finále však podlehly Jindřichovu Hradci. Družstvo bude do prvního zápasu vstupovat kompletní, zlepšilo se i zranění Ládi Malého.

NEDĚLE 19.9. LIONS J. HRADEC - SOKOL H. KRÁLOVÉ 16:00

     Jindřichův Hradec je dlouhodobě jeden z nejúspěšnějších týmu 1.ligy a byl jedním z týmů, kteří dostali v přestávce možnost tuto sezónu odehrát v NBL. Tuto možnost však nevyužili. Tým Lvů se chce pokusit stabilizovat kádr a připravit si prostředí pro hru na špičce 1.ligy a neskrývá ambice připravit podmínky pro vstup do NBL. Tým v prázdninovém období v podstatě pouze posiloval. Postupně přišel z Brna odchovanec Jindřichohradeckého basketbalu křídelník Tomáš Šustek. Z Brna později posílil tým i rozehrávač Jiří Holanda. Na pozici 2 doplnil tým 21letý Jan Koranda. Jeden z lídrů Litoměřic v minulé sezóně. V týmu navíc zůstala hlavní bodová opora Jan Tomanec, který v minulé sezóně přispíval 22b/z a byl tak nejlepším střelcem soutěže. Zůstává také 208cm vysoký pivot Ivo Prachař a rozehrávač Erik Eisman. Tým doplňují mladí hráči především z Juniorky Písku. V přípravě se prosazoval především pivot a juniorský reprezentant Filip Sahan, neboj křídelník Švejda. Soupiska Jindřichova Hradce budí opravdový respekt a jejich výsledky v přípravě také. Výhra nad Brnem, Svitavami a Trutnovem kazí pouze porážka od Plzně. Můžeme být velmi zvědaví jak vstoupí tento silný tým do soutěže.

    Tým Hradce Králové opustil Tomáš Vošlajer(Nový Jičín) a posílil především Synáček z Trutnova. Tým Hradce ať chce nebo nechce je jakousi rezervou Pardubic a tak budou za tým nastupovat Pardubičtí Tondr s Heřmanem. Loňský ročník bojoval tým o záchranu. Tuto sezónu jistě využije nedělní hrací termín pro hráčské posílení právě z Pardubic. Tým v minulé sezóně vedl především Ondřej Peterka(15b/z) a Jan Kiršbaum(16b/z). Další střelci Macela a Špaček přestoupili do Svitav a je otázkou, jestli budou do týmu hostovat. Dalším důležitým hráčem je J.Jelínek. Pivot, který bude nejspíš hostovat z Kolína. Síla týmu bude hodně závislá na účasti hostujících hráčů v zápasech.

NEDĚLE 19.9. LEVHARTI CHOMUTOV - BK ÚSTÍ n. LABEM 15:00            !!! ZÁPAS KOLA !!!

     Chomutov by měl jako vždy patřit do popředí tabulky 1.ligy. Tým má jako každý rok vysoké cíle. Bude velmi zajímavé sledovat, jak se nové trenérské dvojici Eisner-Staněk bude dařit. Tým posílil Věroslav Sucharda a Zdeněk Hanzlík právě z týmu Ústí nad Labem. Pro tyto hráče bude hned tento zápas proti bývalému týmu speciální. Pod koš přichází mladá posila v podobě Jiřího Stariata z USK U18. Jakub Němeček bude hostovat z týmu NBL Kolína. Tým opustil Jiří Vorlíček(KARA Trutnov), prozatím se tým musí obejít i bez pivotmana Ladislava Junka. V týmu nesetrvá ani Američan Stephen Evans. Naopak v týmu bude pokračovat na hostování z Kolína odchovanec Sokola Vyšehrad Pavel Hemmy. Zůstávají také další opory Štěpánek, Jiráň a Jakeš, ale také bodově plodný Pavel Staněk. Tým si udržel také svou oporu z minulé sezóny zkušeného podkošového hráče a nejlepšího střelce týmu z minulé sezóny Tomáše Hrubého(18b/z). Levharti mají za sebou kvalitní zápasy v přípravě a především remízu s týmem NBL Kolínem. Hned v prvním utkání budou muset potvrdit svou formu proti ambicióznímu týmu z Ústí. Rozhovor s trenérem Eisnerem zde

    Kádr severočeského týmu výrazně omladil. Hlavní změnou je příchod trenéra Romana Bednáře, který naposledy působil u dívčího týmu Slovanky. Hráčskou kariéru ukončil Holešovský. Sucharda s Hanzlíkem budou nastupovat na opačné straně barikády právě za Chomutov. Pivotman Kramný odešel do týmu Svitav. Tým posílil Jakub Hojdar z Liberce. V týmu budou působit tři mladíci, kteří prošli juniorkou, Burda, Jelínek a Kocián. Hlavní posilou se stávají hostující hráči z Děčína Tomáš Pomikálek a Adam Žampach. Aktuální zprávy hovoří, že se týmu podařilo sehnat další posilu pod koš a sice 207cm vysokého, 26letého Američana Franka Russell. V týmu současně pokračuje první rozehrávač a bodový lídr Thaddus McFadden, 198cm vysoký křídelník Vladimír Hejl a 210 vysoký podkošový hráč Jaromír Fohler. Výsledky týmu v přípravě dělají z Ústí respektu hodný tým. Těsná prohra o 2b ve finále Tyršova poháru v domácí hale se Svitavy, výhra na palubovce Sokola Pražského o 10b, těsná prohra s Kolínem o 3b a nakonec 10b výhra nad týmem Plzně. Výsledky z přípravy budou Ústečtí muset potvrdit hned v prvním kole na palubovce Chomutovské městské haly. Tým z Ústí se netají svými vysokými cíly v soutěži a bude proto zajímavé sledovat jeho výsledky hned v prvním kole. Komentáře trenéra Bednáře k sestavování kádru si můžete přečíst zde.

 

Zpět

Kontakt

Jan Kefurt

734 322 393

© 2018

Vytvořeno službou Webnode