U18 - ROZHOVR - Zápasy přeboru 1.ligy mužů a extraligy U18 odehraje Michal Bernáth

15.10.2010 13:47

 Tým U18 vstupuje do nové sezóny v extralize Juniorů. Jednou z hlavních postav týmu by měl být kapitán Michal Bernáth. Zeptali jsme se ho, jak se na sezónu těší,  jak si užil přípravu v Klatovech a jak zvládá tréninky s „A“ týmem mužů a zápasy v 1. lize a přeboru prahy „B“.

Michale začíná Vám nová sezóna. Jako tradičně jste se na ní připravovali v kultovních Klatovech pod dohledem trenérů Sušera a Tremla. Jak příprava probíhala a byla něčím specifická?

Na začátek bych chtěl připomenout, že ještě před odjezdem do Klatov jsme již týden trénovali tady v Praze na Výtoni a v Klatovech jsme vlastně jen pokračovali v zaběhnutém cyklu. Je pravda, že především kvůli kondičním tréninkům na ovále jsou Klatovy dost nepopulární, ale i tak se tam v podstatě všichni těší. Navíc drtivá většina týmu, tím myslím i hráče ročníků 1991, 1992 a dokonce jednoho 1989, byla na tomto soustředění poněkolikáté. Všichni jsme tedy takzvaně věděli, do čeho jdeme. Jediným, ačkoli avizovaným překvapením, byla nová palubovka v hale, kde trénujeme, přičemž jsme vždy dvakrát denně na ovále a třikrát v hale. Specifická mohla být příprava tím, že s námi jeli i hráči ročníku 1999 a mladší. Především s nimi člověk zažije hodně srandy. Největší odlišnost však byla vidět na ovále. Na rozdíl od minulých let se nám totiž kondiční složka tréninků nebývale dařila a tak nebylo nutné přidávat další bonusy a podobněJ.

Dosti důležité bylo i budování vnitřní chemie týmu, s čímž jsme ovšem, myslím, neměli problém.

Velice zvláštní na soustředění v Klatovech je především to, že leckdo si tam šáhne fyzicky na dno, což mu ale může jedině pomoc. Průběh tohoto, jak si již napsal, kultovního soustředění tedy hodnotím jedničkou.

 

Ty sám jsi v létě absolvoval soustředění s reprezentací.  Z výběru jsi na poslední chvíli vypadl i tak v létě moc času na odpočinek nebylo.  Jak ses s tímhle faktem vyrovnal?

V takových případech prostě nezbývá, než hodit zklamání za hlavu a vrhnout se na regeneraci a připravit se na nadcházející sezónu tak, jak se nejlépe dá. V reprezentaci jsem působil i v loňském roce a věděl jsem tedy co očekávat. Je to samozřejmě nesmírně náročný proces přípravy, nicméně v mém věku neexistuje špičkovější úroveň basketbalu a tak je jednoduše potřeba trochu fyzických sil obětovat. Jak jsem uvedl výše, po té co jsem byl nakonec určen nepopulárním 13. hráčem výběru jsem odjel na týden na regenerační pobyt do Maďarských lázní, který se v důsledku ukázal jako velmi prospěšný. Máš pravdu, příliš času na odpočinek nebylo, ale s tím musí sportovec jednoduše počítat. Především díky skvělé práci trenérů, kteří mají pro takové situace pochopení, jsem se ale rychle zotavil a už Klatovy jsem absolvoval „v plné polní“.

Od konce září jsi začal trénovat s mužskou složkou a v Opavě jsi poprvé nastoupil v 1. lize mužů.  Bereš to jako ocenění své práce a budeš se snažit zkušenosti z tréninků s muži využít v kategorii Juniorů?

Právě proto tréninky s muži absolvuji. Snažím se na jejich trénincích nekazit, abych nenarušoval jejich proces přípravy a hlavně sbírat zkušenosti a ty zúročit ve své kategorii. Možnost trénovat s hráči, kteří pro mne již od mini žáků byli vzory, je mi tou největší odměnou. Hádám, že už tak v osmi-devíti letech jsem tyto hráče chodil sledovat na zápasy SV a představoval si, jak tam jednou budu takhle běhat já. Tak například s Ondrou Lipoldem jsem jako s trenérem vyhrál pražský mini žákovský přebor a na mistrovství republiky bronz. Jen těžko mě mohlo tenkrát napadnout, že si s ním někdy zahraju v soutěžním utkání. A to se mi povedlo právě v Opavě, kde jsem si podle slov trenéra A týmu odvedl svojí prácí. Byl jsem rád, že jsem si ti odbyl svůj debut mezi muži a mohl se výkonem odvděčit svým trenérům za možnost tuto soutěž hrát.

Od října nastupuješ společně s většinou spoluhráčů také v Pražském přeboru „B“ mužů, kde se utkáváte s velmi zkušenými hráči a souboje v těchto soutěžích jsou často velmi tvrdé.  Jak bereš ty a ostatní hráči U18 tuto zkušenost?

Zápasy přeboru „B“ se hrají ve všední dny a pro nás je tak než trénovat, lepší zahrát si s kvalitním mužstvem. A o kvalitě se zde opravdu pochybovat nedá. Spousta hráčů, kteří v této soutěži nastupují, jsou bývali hráči druhé, první ligy a někdy i Mattoni NBL.  My vnímáme zápasy jako příjemné zpestření tréninkového procesu. Díky zkušenostem nás tyto družstva po každé naší chybě okamžitě trestají a díky svým fyzickým parametrům často přehrávají na sílu. Nás to nutí více se soustředit na hru a být více odolnými. Nejsou pro nás tedy hlavním ukazatelem výsledky ale předvedená hra. Hlavním úkolem je to však následně přenést i na zápasy extraligy.   

O tomto víkendu startuje extraliga U18.  Vašimi soupeři bude Plzeň a Sparta.  Po snížení účastníků na 12 bude nejspíš každý zápas velmi důležitý.  Věříte si na víkendové venkovní zápasy?

Pokud bychom si nevěřili, nemělo by ani cenu nastupovat k utkání. Za cíl se u venkovních zápasů dává většinou bilance 1:1, ale vzhledem k faktu, že se jedná o první kolo, a k znalosti obou soupeřů, máme za cíl si na Výtoň přivézt čtyři body. Navíc se rozhodně nejedná o „top“ soupeře, kteří nás čekají za pár kol a tak právě tato utkání jsou ideální ke sbírání bodů.

V tvém sportovním vytížení bude jistě potřeba také správně relaxovat.  Prozraď nám jak se snažíš odpočívat nebo čemu se věnuješ ve svém volném čase,  aby sis mohl od basketbalu odpočinout?

Většina lidí o mně dobře ví, že já od basketbalu příliš neodpočívám. I když dostanu volno, stejně si najdu zápas, na který se zajedu podívat, nebo zapnu televizi s nějakým basketbalovým přenosem, popřípadě vezmu jednoduše míč a jdu si střílet. Mně nejvíc vyhovuje, když jsem v psychicky v pohodě. A tak mám jako protiváhu basketbalu školu. Na gymnáziu se samozřejmě většinou na sportovní aktivity žáků zřetel nebere a tak musím vše zvládnout společně s basketem, což je asi největší výzva. Tobě ale můžu prozradit, že jako odreagování hraju divadlo, čtu knížky, píšu a poslouchám hudbu a samozřejmě sdílím s miliony lidí po celém světě sociální síť facebook.

Díky Michale na poutavý rozhovor a hodně štěstí v extralize U18 lize Mužů, ale i v osobním životě ve škole. Hlavně žádné nepříjemné zranění a hodně úspěchů

 

Ulrych Petr

Zpět

Kontakt

Jan Kefurt

734 322 393

© 2018

Vytvořeno službou Webnode