Změna pravidel pro sezónu 2010/2011

18.09.2010 21:52

    Pro následující sezónu se připravuje několik změn pravidel. Zejména v oblasti lajnování hrací plochy. Pojďme si trochu přiblížit o co vlastně půjde, jak by to mohlo ovlivnit hru a průběh sezóny. Ukažme si jaké změny v hracích prostorách haly na Výtoni o prázdninách připravujeme.

Změna pravidel byla schválená organizací FIBA a náš český basketbalový svaz jej musí zapracovat do svých pravidel pro rok 2010. Pravidla začínají platit od 1.10.2010 a týmy se na ně musí přes prázdniny připravit. Pravidla platí ve všech mužských i mládežnických kategorií. Nyní již přistupme přímo na měnící se pravidla, rozdělme si je do dvou kategorií.

HRACÍ PLOCHA

 • Posunutí trojkové čáry na 6,75m. Hráči budou tak zpoza oblouku střílet o půl metru dále Trojkový oblouk se ke konci zarovnává a tak v rozích hříště bude trojková vzdálenost o 15cm blíže ve vzdálenosti 6,60m.
 • U všech hřišť s rozměrem menším jak 28x15m musí mít zároveň odstup 60 cm od postranní čáry. Hráči musí mít aspoň 60cm prostor v autu.
 • Na postranní lajně ve směru ze hřiště proti stolku časoměřičů a lavičkám budou vyznačeny ve všech halách ve vzdálenosti 8,325 m od vnitřní koncové čáry dvě p15cm čáry.
 • Půlkruh ve vymezeném území musí být ve vzdálenosti 1,25 m ze středu koše. Tento půlkruh bude používán po zavedení pravidla nemožnosti útočného faulu proti obránci, který stojí alespoň jednou nohou v tomto půlkruhu.
 • Tvar vymezeného území se mění na obdélník zatím pouze v NBL 1LM ŽBL a 1LŽ

 

LIMIT NA ZAKONČENÍ ÚTOKU 24sec

  Na časomírách v halách musí být pro příští sezónu nová funkce nastavení 14sec limitu pro zakončení útoku. Novým pravidlem pro příští sezonu je, že pokud tým zafauluje, udělá "nohu", nebo z jiného důvodu se dává nový limit na zakončení. A před odpískáním je již 24sec limit na 14 a méně vteřinách nedá se na zakončeních nových 24sec ale pouze 14sec. Toto pravidlo by mělo zrychlit hru a nutit týmy do rychlejšího zakončení.

OTÁZKY

Na detailnější otázky co se týče přelajnování haly na Výtoni jsme se zeptali jednoho z vedoucích rekonstrukce pana Kouly.

 • ·         Jak bude probíhat přelajnování haly na Výtoni pro následující sezónu?

Podlaha bude celkově rekonstruovaná, bude mít nový lak, včetně přelajnování podle nových pravidel. Všechny lajny budou v bílém provedení. Hala bude  8.8. 2010 hotová.

 

 

 

 • Bylo pro Sokol Vyšehrad velký problém zvládnout nové lajnování hal

  Vlastní práce běží podle plánovaného HMG. Větší problém byl ohledně zajištění
  finančního krytí (cca 400 000kč)
 • Neomezuje úprava hrací plochy přípravu hráčů?


  Neomezuje příprava proběhne dle požadavků trenérů jednotlivých družstev.

   

 

 

 

Ulrych Petr

Zpět

Kontakt

Jan Kefurt

734 322 393

© 2018

Vytvořeno službou Webnode